Destek Hattı | 1$ 5,75 TL | 1€ 6,37 TL |

Baklavanın İyisi Nasıl Anlaşılır

Baklavanın iyisi, insanın beş duyusu ile test edilerek anlaşılabilir. Görme duyusu ile test İyi baklava, daha vitrinde, tepside kendisini belli eder. İyi pişmiş baklavanın rengi, altın sarısına çalar.

Eski ustalar, buna 24 ayar altın rengi derlermiş. Ayrıca baklava diri görünmeli, iştah çekmeli. Baklava tepsisinin boşalan yerlerinde fazla şerbet birikmişse, baklavanın ağır çekmesi için gereğinden fazla şerbet verilmiş olabilir.

İyi baklavada şerbet kararında olmalı, baklavayı hem kilo olarak, hem tat olarak ağırlaştırmamalı. İşitme duyusu ile test İyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulur.

Bu, yufkanın ince açıldığını ve baklavanın iyi piştiğine işarettir. Yufkası ne kadar ince açılmış olursa, baklava o kadar iyi olur. Koku alma duyusu ile test Baklava ağza yaklaştırıldığında, buruna mis gibi sade tereyağı, harç olarak kullanılan ceviz veya fıstığın kokusu gelmeli. İyi baklava, her şeyden önce iyi ham maddeden oluşur. Tat alma ve dokunma duyusu ile test Baklavanın iyisi, kötüsü, asıl yenmesi sırasında belli olur. İyi baklava ağızda dağılır; damakta eşsiz bir tat bırakır; mideye de dokunmaz.

Sizin Yorumlarınız

CELAL Ş. @ 21.02.2019 23:25:52
Bu nefis baklavayı yemek için Lüleburgaz’dan geldik
CENGİZ DAŞTAN @ 22.01.2018 11:42:04
Ben hayatımda böyle lezzetli bir tatlı yemedim ...demekkibu tadı almak için 50 yıl harcamak gerekiyormuş. yanarım boşa geçen ömrüme..elinize kolunuza sağlık.Allah razı olsun sziden, beni böyle bir tat ile tanıştırdığınız için...Allah zanaatınıza zeval getirtmesin inşaallah, daim olun,sağlıcakla kalın. bütün samimiyetimle belirtiyorum, vesselam...